ترکیه سهم بیشتری از بازار قطر می خواهد

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: ترکیه سهم بیشتری از بازار قطر می خواهد خبر بین المللی:

پس از بروز بحران در روابط قطر با کشورهای همسایه و محاصره دریایی و زمینی این کشور از سوی عربستان، امارات و بحرین، آنکارا جانب دوحه را گرفت. ترکیه با هدف رفع مشکلات قطر در زمینه تدارک مواد غذایی، این محاصره را شکسته و بطور مستقیم به قطر مواد غذایی ارسال کرد.
مهم ترین واردات قطر از ترکیه لوازم الکتریکی، فولاد و فرآورده های آن، محصولات لبنی، تجهیزات پزشکی، مبلمان و ترکیبات آلی و معدنی است. از سوی دیگر گاز، مواد نفتی و پلیمر از مهمترین صادرات قطر به ترکیه محسوب می شود.
در حالیکه حجم مبادلات اقتصادی میان قطر و ترکیه در سال ۲۰۰۰ به کمتر از ۲۰ میلیون دلار می رسید، ‘خلیفه بن جاسم آل ثانی’ رییس اتاق بازرگانی قطر در افتتاحیه نشست اقتصادی مشترک دو کشور در دوحه که ۲۶ دی ماه با حضور ۱۵۰ شرکت ترکیه ای برگزار شد، اعلام کرد: حجم مبادلات بازرگانی آنکارا و دوحه در سال ۲۰۱۷ به سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال قطری ( معادل یک میلیارد و ۸۰ میلیون دلار) رسید .
این افزایش در حالی است که حجم مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی فقط ۶۰۰ میلیون ریال قطری معادل ۱۷۴ میلیون دلار بوده است.
نشست اقتصادی مشترک ترکیه و قطر یک روز پس از آن برگزار شد که ‘تمیم بن حمدآل ثانی’ امیر قطر در یک سفر از پیش اعلام نشده، راهی آنکارا شد. در این دیدار چهارمین کمیته راهبردی دو کشور برگزار گردید . دیدار ۱۵ ژانویه شیخ تمیم با ‘رجب طیب اردوغان’ اولین دیدار سران دو کشور در سال ۲۰۱۸ و چهارمین دیدار دو طرف پس از بحران روابط قطر در هفت ماه گذشته بود.
قطر با ۲۰ میلیارد دلار، بزرگترین کشور در فهرست سرمایه گذاران در ترکیه محسوب می شود. این کشور قصد دارد در سال ۲۰۱۸ هم رقمی معادل ۱۹ میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری کند. قطر تلاش می کند از توسعه روابط با ترکیه برای ایجاد یک جایگاه راهبردی به منظور صادرات گاز به اروپا بهره ببرد.
هم اکنون ۱۸۶ شرکت مشترک قطری – ترکیه ای و نیز ۱۹ شرکت ترکیه ای در بخش هایی چون تاسیسات، امور زیربنایی، پیمانکاری و ساخت و ساز، مشاوره مهندسی، بازرگانی و صنعت برق در قطر فعالیت دارند.
شرکت های ترکیه ای ۱۲۸ طرح در قطر به ارزش ۱۴٫۲ میلیارد دلار انجام داده اند که بیشتر آنها مربوط به طرح های ساخت و ساز برای جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال است. قطر برای میزبانی از گردشگران جام جهانی ۲۰۲۲ باید ۱۰۰ هزار واحد مسکونی و ۱۲ استادیوم ورزشی بسازد.
از دیروز (چهارشنبه) نیز دومین نمایشگاه ‘اکسپو ترکیه ۲۰۱۸ ‘ در قطر بر پا شده است. در این نمایشگاه ۱۵۴ شرکت ترک با تخصص های مختلف در زمیه ساخت و ساز، مبلمان ، ساختمان سازی ، فناوری اطلاعات، مواد غذایی ، پزشکی و مشاوره ای حضور دارند.
دو کشور اکنون ۴۰ قرارداد و توافقنامه همکاری امضا کرده اند. ترکیه و قطر تلاش می کنند تا حجم مبادلات تجاری خود را در کوتاهترین زمان ممکن به رقم چهار میلیارد دلار در سال برسانند .
قطر پیش از بروز بحران با همسایگانش، از طریق مرز زمینی با این کشورها پنج میلیارد دلار واردات داشته که با تیرگی روابط دوحه با عربستان، امارات و بحرین، ترکیه با درک شرایط پیش آمده، تلاش می کند حداکثر بهره برداری را از این وضعیت انجام دهد.
گزارش: حمیدرضا بانصیری
خاورم-۱۵۰۸**۱۶۵۱
انتشاردهنده:مسعودجعفریان

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : ترکیه سهم بیشتری از بازار قطر می خواهد

ترکیه سهم بیشتری از بازار قطر می خواهد

۱۸ January 2018 | 11:49 am

دوره بازرسی جوش