سه شنبه , ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
طراحی سایت در اصفهان
ترس آمریکا از موشک‌های نقطه‌زن روسیه: از شیکاگو تا سواحل غربی در تیررس است

ترس آمریکا از موشک‌های نقطه‌زن روسیه: از شیکاگو تا سواحل غربی در تیررس است

مقام‌های دفاعی آمریکا به تازگی گفته‌اند که روسیه قصد دارد با استقرار موشک‌های دقیق و برد بلند خود در غرب اقیانوس اطلس، واشنگتن و دیگر شهرهای ساحل شرقی آمریکا را در تیررس حملات متعارف یا اتمی خود قرار دهد.

 وبگاه فری بیکن روز جمعه با اشاره به این خبر نوشت که روسیه با استقرار موشک‌های کروز از نوع «کالیبر» در کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌های خود قصد دارد همانند دوران جنگ سرد ماموریت‌های گشتزنی در اقیانوس اطلس نزدیک آمریکا را به اجرا گذارد.

  به گفته مقام‌های اطلاعاتی آمریکا،  این موشک‌های جدید کالیبر قرار است ماه‌های آینده در کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه مستقر شوند.

بر اساس این گزارش، نسخه زمینی موشک‌های کالیبر روسیه در ناتو با نام «اس. اس. ان-۳۰» شناخته می‌شود و قابلیت حمل کلاهک اتمی را نیز دارد. روسیه برای اولین بار در سوریه و در حمله علیه مواضع داعش  از ۱۰۰ فروند از این نوع موشک استفاده کرد.

بر اساس برآوردهای دفتر اطلاعات نیروی دریایی آمریکا، موشک‌ کالیبر از نوع زمینی بردی برابر با ۹۳۰ تا ۱۵۵۰ مایل دارد.


موشک کالیبر

میزان برد این موشک نشان می‌دهد که با استقرار آن بر یک کشتی یا زیردریایی در فاصله ۱۰۰۰ مایلی از ساحل آمریکا، روسیه می‌تواند تمامی شهرهای آمریکا از بوستون و میامی گرفته  تا غرب و شهر شیکاگو را هدف گیرد.

این موشک به خاطر نوع حرکتش که نزدیک  به سطح دریا حرکت می‌کند هرگونه تلاش برای رهگیری از سوی سامانه‌های ضد موشکی را مختل کرده و از این حیث «بسیار مرگبار» محسوب می‌شود.

به نوشته فری‌بیکن، استقرار موشک کالیبر در کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه در مدیترانه و نزدیک اروپا نیز برای فرماندهان آمریکایی مستقر در اروپا موضوعی «نگران کننده» محسوب می‌شود.

 قرار است موشک‌های مجهز به کلاهک اتمی کالیبر بر زیردریایی‌های جدید روسیه به نام «بوری» و دیگر زیردریایی‌های تهاجمی این کشور نیز مستقر شوند.

۶۴۲۳۱

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: ترس آمریکا از موشک‌های نقطه‌زن روسیه: از شیکاگو تا سواحل غربی در تیررس است

ترس آمریکا از موشک‌های نقطه‌زن روسیه: از شیکاگو تا سواحل غربی در تیررس است

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش