بسترهای قانونی لایحه بودجه ۹۷ برای پرداخت بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: بسترهای قانونی لایحه بودجه ۹۷ برای پرداخت بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی خبر اقتصادی:

«پیام باقری» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا با بیان اینکه مطالبات فعالان بخش خصوصی صنعت برق شامل پیمانکاران، تامین کنندگان تجهیزات و تولیدکنندگان برق می شود، گفت: بیشترین حجم مطالبات بخش خصوصی از وزارت نیرو مربوط به تولیدکنندگان برق (نیروگاه ها) است.
وی با اشاره به در نظر گرفتن اوراق مالی اسلامی در لایحه بودجه ۹۷ برای پرداخت مطالبات بخش خصوصی، افزود: در تبصره پنج لایحه بودجه ۱۳۹۷، استفاده از اسناد خزانه اسلامی تا سقف ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پیش بینی شده است.
نایب رییس سندیکای صنعت برق ایران ادامه داد: البته این عدد تنها مربوط به مطالبات تولیدکنندگان برق نیست و سایر حوزه ها از جمله طرح های عمرانی، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و بیمه سلامت را نیز شامل می شود.
در بند (ه) تبصره پنج ماده واحده لایحه بودجه ۹۷ آمده است: دولت اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا سه سال را صادر و به طلبکاران (طرحهای تملک دارایی های سرمایه ای، خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی، مابه التفاوت قیمت تضمینی محصولات با قیمت فروش، تادیه بدهی های سازمان های بیمه پایه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق) تا سقف ۹۵ هزار میلیارد ریال واگذار کند.
بر اساس این تبصره، بازپرداخت اصل این اسناد در قوانین بودجه های سنواتی کل کشور پیش بینی می شود و خزانه داری کل کشور موظف است نسبت بـه تسویه آن اقدام کند.
نایب رییس سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه در بخش دیگری از لایحه بودجه، ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی به صورت ریالی و ارزی، برای تکمیل طرح های نیمه تمام و پرداخت مطالبات پیمانکاران، تامین کنندگان و مشاوران در نظر گرفته شده است، گفت: برای پرداخت بدهی ها این دو ظرفیت وجود دارد که بخش خصوصی می تواند با در اختیار گرفتن اسناد خزانه، مطالبات خود را دریافت کنند.
«رضا اردکانیان» وزیر نیرو پیش از این در گفت و گو با گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا گفته بود: مجموع بدهی های وزارت نیرو به تولیدکنندگان غیردولتی برق شامل پیمانکاران، تامین کنندگان تجهیزات و تولیدکنندگان برق به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان می رسد؛ علاوه بر این، مطالبات تایید شده شرکت های زیرمجموعه ارایه دهنده خدمات آب و برق از دولت بابت مابه التفاوت هزینه های تمام شده با قیمت های تکلیفی فروش، بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان است.
وی گفت: این ارقام بسیار درشت است و باید به آنها، نیاز به اعتبار ۴۵ هزار میلیارد تومانی برای احداث نیروگاه های جدید و سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح های شبکه انتقال را نیز اضافه کرد.
وزیر نیرو اضافه کرد: راهکارهایی برای این شرایط و تامین منابع مالی مورد نیاز وجود دارد، منتهی باید برای استفاده از این راهکارها، هم از ناحیه دولت و هم مجلس و هم افکار عمومی حمایت شویم.

اخبار اقتصادی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*۹۱۸۹*۲۰۲۵
خبرنگار: اسماعیل داودی**انتشار دهنده: لیلا جودی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : بسترهای قانونی لایحه بودجه ۹۷ برای پرداخت بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی

بسترهای قانونی لایحه بودجه ۹۷ برای پرداخت بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی

۱۹ January 2018 | 1:33 pm

دوره بازرسی جوش