دوشنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
برگزاری انتخابات پارلمانی در ونزوئلا/ عیاری برای سنجش بقای مادورو

برگزاری انتخابات پارلمانی در ونزوئلا/ عیاری برای سنجش بقای مادورو

پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر – گروه بین الملل: انتخابات پارلمانی در حالی امروز در ونزوئلا برگزار می‌شود که مجلس این کشور در اختیار مخالفین «نیکلاس مادورو» است.

اکثریت مجلس ملی کنونی (۱۳۲ کرسی از ۱۶۶ عضو) را گروه موسوم به مخالفان ونزوئلا تشکیل می‌دهند. مخالفین از سال ۲۰۱۵ طی انتخابات پارلمانی قدرت را به دست گرفته اند.

نشریه ال پائیس درباره اهمیت نتیجه انتخابات برای هر دو گروه موافق و مخالفان مادورو نوشت: به باور برخی کارشناسان درصورتی که حزب حاکم بتواند مجدداً کنترل مجلس ملی را به دست گیرد، (که از سال ۲۰۱۵ در دست مخالفان اداره شده) مسیر مادورو برای اجرای برنامه‌هایش و استحکام پایه‌های قدرتش هموار خواهد شد. در حالی که حزب مخالفان که با اختلافات بین اعضای خود روبرو است، امید چندانی به نتیجه انتخابات در جهت منافع خود ندارد. اپوزیسیون که به دلیل ناکامی‌های داخلی تضعیف شده و حمایت مردمی را بیش از پیش از دست داده، با این انتخابات با خطر مجازات سیاسی روبرو خواهد بود.

این انتخابات که پیش بینی شده بیش از ۲۰ میلیون نفر از ملت ونزوئلا در آن شرکت خواهند کرد، چالشی بزرگ برای حزب طرفداران دولت و مخالفان محسوب می‌شود.

قانونگذاران ونزوئلایی هر پنج سال انتخاب می‌شوند؛ آخرین انتخابات ۲۰۱۵ برگزار شد و نمایندگان مجلس آتی که امروز یکشنبه انتخاب می‌شوند، از ابتدای سال میلادی ۲۰۲۱ کار خود را برای یک دوره پنج ساله آغاز می‌کنند.

بر اساس اصلاحیه جدید ستاد انتخابات ونزوئلا، با افزایش تعداد نمایندگان مجلس که در حال حاضر ۱۶۷ عضو دارد، از مجلس آینده به ۲۷۷ نفر افزایش خواهد یافت.

مخالفان در دوراهی حضور یا تحریم انتخابات

هر چند مخالفان در ابتدا از تحریم انتخابات سخن گفته بودند اما دولت مادورو که از ماه‌ها قبل برای برگزاری این انتخابات در فضایی مسالمت آمیز تلاش می‌کرد، با استقبال از رهبران مخالف سیاسی، فضا را برای ورود گروه‌های مخالف به صحنه انتخابات و تضمین ثبات و مشروعیت انتخابات فراهم کرد.

با شکاف به وجود آمده در جناج مخالفان دولت مادورو که پیش از این سرسختانه انتخابات را تحریم می‌کردند، اظهار تمایل برخی از آنها، برای شرکت در انتخابات پیش رو برای کسب کرسی‌های بیشتر در مجلس، به معنای عقب نشینی مخالفان در برابر دولت مشروع مادورو بوده که زمینه پیروزی و موفقیت بیشتر گروه انقلابیون بولیواری در حمایت از مادورو را فراهم کرده است.

خداحافظی مادورو

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرده که اگر در انتخابات پارلمانی ششم دسامبر (۱۶ آذر)، مخالفان انتخابات را ببرند، وی آماده کناره‌گیری از قدرت است.

وی تاکید کرده که سرنوشت او با تصمیم مردم ونزوئلا رقم خواهد خورد. در این انتخابات، مردم ونزوئلا ۲۷۷ نماینده را برای مجلس ملی این کشور انتخاب خواهند کرد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ ونزوئلا که به انتخاب مجدد مادورو منجر شد، خوان گوایدو رهبر مخالفان با زیر سوال بردن انتخابات، مادورو را غاصب قدرت و خود را به دلیل مقام «ریاست کنگره ملی» بر اساس قانون اساسی، رئیس جمهوری قانونی خوانده بود.

کنگره ملی به عنوان ارگان دیگری در مجلس قانونگذاری این کشور در سال ۲۰۱۷، در جریان بحران قانون اساسی در ونزوئلا شکل گرفت تا قانون اساسی ونزوئلا را بازنویسی کند و یک رئیس مجلس ملی برای آن برگزیده شد. از آن پس، دو مجلس قانونگذاری به‌طور موازی عمل می‌کنند؛ مجلس شورای ملی وابسته به مخالفان دولت و مجلس مؤسسان حامیان اصلی مادورو است.

از همین رو انتخابات امروز با توجه به شرایط سیاسی جاری در این کشور آمریکای لاتین، رویدادی سرنوشت‌ساز برای این کشور خواهد بود.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : برگزاری انتخابات پارلمانی در ونزوئلا/ عیاری برای سنجش بقای مادورو

برگزاری انتخابات پارلمانی در ونزوئلا/ عیاری برای سنجش بقای مادورو

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش