بروز پدیده نادر ابرماه سرخ آبی در بهمن ۹۶

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: بروز پدیده نادر ابرماه سرخ آبی در بهمن ۹۶ در خبر علمی

مهندس مسعود عتیقی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا گفت: ماه ساعت ۱۲:۲۸دقیقه روز سه شنبه ۱۰ بهمن ۹۶ به حضیض زمینی (کمترین فاصله با زمین) می رسد و در فاصله ۳۵۸ هزار و ۹۹۴ کیلومتری زمین واقع می شود.

*** ماه کامل ۱۱ بهمن یک ابر ماه است
عتیقی گفت: در شامگاه چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶ ماه کامل در شرایطی طلوع خواهد کرد که در کمترین فاصله با زمین قرار می گیرد و در نتیجه با یک ابر ماه مو اجه می شویم؛ این ابر ماه سومین و آخرین ابر ماه سال ۱۳۹۶ شمسی و دومین ابرماه سال ۲۰۱۸ میلادی است.

***ماه کامل ۱۱ بهمن یک ماه آبی است
وی با اشاره به اینکه بومیان آمریکا در صورت بروز دو ماه کامل در یک ماه میلادی، به دومین ماه کامل، ‘ماه آبی’ (یا بلومون) می گفتند، گفت: با توجه به شرایط فازهای ماه و تقویم میلادی، ماه آبی هر ۲٫۷ سال یکبار می تواند ایجاد شود.
عتیقی ادامه داد: از آنجایکه در روز اول و ۳۱ ژانویه دو ماه کامل داریم به ابر ماه کامل ۱۱ بهمن ۹۶ که مصادف با ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ می شود، ماه آبی می گویند.

***ماه کامل بهمن ۹۶ یک ماه سرخ یا خونین است
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار کرد که ماه کامل ۱۱ دی ماه در سایه زمین نیز قرار می گیرد و مردم ایران در این شب می توانند شاهد یک ماه گرفتگی کامل باشند.
وی با اشاره به اینکه این گرفت چهل و نهمین گرفت از ۷۴ گرفت این دوره محسوب می شود ، گفت: گرفت کامل در این ماه گرفتگی یک ساعت و ۱۶ دقیقه طول می کشد و با توجه به اینکه خورشید منبع نقطه ای نور نبوده و یک منبع نوری پراکنده به حساب می آید با تابش نور آن به زمین در پشت کره زمین دو مخروط یکی مخروط باز با عنوان نیم سایه و دیگری مخروط بسته تحت عنوان مخروط سایه ایجاد می گردد که در گرفت کامل، ماه ناگزیر از عبور از درون هر دو مخروط است؛ در ضمن با توجه به شکست نور در جو زمین و عبور طول موج قرمز نور خورشید، رنگ قرمز در مخروط سایه حضور داشته و با عبور ماه از درون سایه رنگ ماه در هنگام گرفت کامل متمایل به قرمز خواهد بود که به همین دلیل به آن ماه سرخ یا خونین نیز می گویند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به اینکه در شامگاه چهارشنبه ۱۱ بهمن با سه واقعه همزمان ماه کامل، ابرماه و خسوف کلی روبرو می شویم، گفت: این سه پدیده را بسیاری از رصد گران نقاط جهان که در وضعیت شب قرار دارند از جمله مردم ایران می توانند مشاهده کنند.
عتیقی گفت: غربی ها به این رخداد ‘ماه گرفتگی ابر ماه آبی’ (super blue moon eclips) می گویند؛ جالب است بدانیم که برای ساکنان برخی از نقاط زمین بعد از گذشت یک و نیم قرن (۱۵۰ سال ) این اولین ماه آبی است که در وضعیت خسوف قرار می گیرد این در حالی است که در روز ۹ دی ۱۳۶۱ شمسی نیز ابر ماه دیگری در وضعیت خسوف قرار گرفت اما تنها برخی از ساکنان زمین قادر به مشاهده آن بودند؛ این پدیده در ایران نیز مشاهده نشد.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به اختلاف ساعت میان کشورهای جهان از آنجاییکه برخی شهرها در بامداد اول فوریه (۱۲ بهمن) ماه کامل را مشاهده خواهند کرد بنابراین برای آنها این ماه کامل دومین ماه کامل در یک ماه میلادی محسوب نمی شود و نمی توانند به ان ماه آبی گفت؛ بطور مثال در ملبورن استرالیا این شرایط وجود خواهد داشت اما برای شرق استرالیا و آسیا، ابر ماه ۱۱ بهمن دومین ماه کامل در ژانویه خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با یادآوری اینکه در وضعیت ابرماه، کره ماه حداکثر ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشانتر از شرایط دیگر ماه های بدر خواهد بود، گفت: در سال ۱۳۹۶ شمسی در سه ماه متوالی آذر ، دی و بهمن شاهد ابر ماه بودیم.

***ماه گرفتگی ۱۱ بهمن
عتیقی گفت: پس از ماه گرفتگی کامل ششم مهر ۱۳۹۴ شمسی همه گرفت های بعدی ماه تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ شمسی از نوع نیم سایه و یا همان خسوف غیر مرئی بوده و گرفت ۱۶ مرداد امسال نیز از نوع جزئی بود؛ اما شبانگاه ۱۱ بهمن ۹۶ درحالیکه ماه تقریبا در کمترین فاصله با زمین قرار دارد، ماه کامل این تاریخ که با عنوان ابر ماه شناخته می شود با بروز رخداد ماه گرفتگی جلوه خاصی می یابد و در حقیقت با یک ابرماه گرفته مواجه می شویم.
وی ادامه داد: ماه گرفتگی ابتدا به صورت نیم سایه در ساعت ۱۴:۲۱ دقیقه و ۱۳ ثانیه با قرار گرفتن ماه در نیم سایه زمین آغاز می شود که تشخیص تغییر نورانیت ماه در این شرایط برای چشم انسان سخت است. در ادامه ساعت ۱۵:۱۸ دقیقه ۲۷ ثانیه ماه گرفتگی جزئی آغاز می شود و ساعت ۱۶:۲۱ دقیقه و ۴۷ ثانیه این ماه گرفتگی کامل خواهد شد و تا این زمان گرفت در بخش مرکزی و غربی کشور به علت قرار داشتن ماه در زیر افق قابل مشاهده نخواهد بود.
به گفته عتیقی، ماه گرفتگی کامل، ساعت ۱۷:۳۷ دقیقه ۵۱ ثانیه پایان می یابد و از دقایقی قبل از آن که ماه از زیر افق بیرون می آید (۱۷:۲۹ دقیقه طلوع ماه در تهران)، این پدیده در تهران و برخی شهرهای کشور در لحظات پایانی گرفت کامل قابل مشاهده خواهد بود.
وی ادامه داد: ماه گرفتگی جزئی مرحله دوم، ساعت ۱۸:۴۱ دقیقه و ۱۱ ثانیه پایان می یابد و در ساعت ۱۹:۳۸ دقیقه و ۲۹ ثانیه، ماه از نیم سایه زمین نیز خارج و گرفت ساروس (دوره) ۱۲۴ پایان می یابد.
عتیقی گفت: شمال غرب قاره آمریکا، شرق آسیا و استرالیا، شاهد مراحل کامل این گرفت خواهند بود؛ در خاورمیانه و از جمله ایران، بخش هایی از خسوف ۱۱ بهمن مشاهده خواهد شد. آمریکای جنوبی، قاره آفریقا و بخش های زیادی از اروپا شاهد ماه گرفتگی ۳۱ ژانویه نخواهند بود.
وی ادامه داد: اهالی سیستان و بلوچستان و اساسا شرق ایران این شانس را دارند که از میانه گرفت کامل، شاهد ماه گرفتگی ۱۱ بهمن باشند و از ساعت ۱۷:۰۰ که ماه از سمت ۷۰ درجه در زاهدان طلوع می کند، گرفت کامل قابل مشاهده است. همچنین ساعت ۱۶:۵۳ دقیقه لحظه طلوع ماه از سمت ۶۹ درجه در مشهد است و رصدگران آن خطه نیز از میانه گرفت کامل به بعد را مشاهده خواهند کرد.
عتیقی گفت که ساکنان غرب کشور قادر به مشاهده گرفت کامل نبوده بطوریکه برای مثال اهالی کرمانشاه از ساعت ۱۷:۴۹ دقیقه که ماه در آن منطقه طلوع می کند، بخش هایی از گرفت جزئی مرحله دوم به بعد را شاهد خواهند بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: گروه آموزش کاربردی این انجمن برای فراهم شدن امکان مشاهده ابرماه و ماه گرفتگی مذکور در شامگاه روز چهارشنبه ۱۱ بهمن در خانه ستاره شناسی تهران واقع در انتهای بلور استاد معین برنامه ویژه ای را برگزار و امکان رصد و عکس برداری از این پدیده را با تلسکوپ برای عموم علاقمندان فراهم خواهد کرد.
علمی**۲۰۳۸**۱۴۴۹
خبرنگار: درنا محمدیان
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : بروز پدیده نادر ابرماه سرخ آبی در بهمن ۹۶

بروز پدیده نادر ابرماه سرخ آبی در بهمن ۹۶

۱۹ January 2018 | 9:46 pm

دوره بازرسی جوش