پنج شنبه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
بایدن سرمایه گذاری در ۵۹ شرکت چینی را ممنوع کرد

بایدن سرمایه گذاری در ۵۹ شرکت چینی را ممنوع کرد


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز گذشته دستوری اجرایی مبنی بر ممنوعیت سرمایه گذاری شرکت‌های آمریکایی در چند شرکت چینی را امضا کرد. مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند این شرکت‌ها با فناوری نظامی یا نظارتی مرتبط هستند.

دولت بایدن با هدف گسترش دستور اجرایی ترامپ که از لحاظ قانونی نیز اشکالاتی داشته، این اقدام را انجام داده است. فهرست جدید شرکت‌های چینی که با منع سرمایه گذاری روبرو می‌شوند شامل ۵۹ شرکت است. وزارت خزانه داری آمریکا هرگونه خرید و فروش اوراق بهادار مربوط به این شرکت‌ها را ممنوع کرده است.

به طور دقیق‌تر دستور اجرایی جدید بایدن مانع از سرمایه گذاری ایالات متحده در فعالیت‌های نظامی – صنعتی چین و همچنین برنامه‌های تحقیق و توسعه نظامی، اطلاعاتی و امنیتی این کشور می‌شود.

بایدن در متن این دستور نوشته است: علاوه بر آن، به نظر من استفاده از فناوری نظارتی چین در خارج از این کشور و توسعه یا استفاده از این فناوری برای سرکوب یا سواستفاده از حقوق بشر، تهدیدهایی غیرمعمول و بسیار خطرناک هستند.

نام شرکت‌هایی که طبق دستور اجرایی ترامپ در فهرست سیاه قرار گرفته بودند، در دستور جدید نیز وجود دارد از جمله شرکت صنایع هوایی چین (AVIC)، گروه ارتباطات موبایل چین، شرکت نفتیCNOOC، شرکت فناوری دیجیتال هانگژو هیک ویژن، یک تولید کننده موبایل و شرکت تراشه سازیSMIC.

SMIC نقش مهمی در ارتقای بخش تراشه سازی چین دارد.

البته یک مقام ارشد دولت در این باره می‌گوید: ما شرکت‌های دیگری را به دستور اجرایی جدید اضافه می‌کنیم.

دستور اجرایی جدید اقدامی در جهت مقابله با چین، قدرت بخشی به متحدان آمریکا و جذب سرمایه گذاری داخلی کلان برای افزایش قدرت رقابت اقتصادی آمریکا به حساب می‌آید. در این میان تنش میان آمریکا و چین هر روز بیشتر می‌شود.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: بایدن سرمایه گذاری در ۵۹ شرکت چینی را ممنوع کرد

بایدن سرمایه گذاری در ۵۹ شرکت چینی را ممنوع کرد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش