افغانستان «دلو» را خونین آغاز کرد

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: افغانستان «دلو» را خونین آغاز کرد خبر بین المللی:

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا، یازدهمین ماه سال جاری در طالع افغانستان با موج وحشت دهها تن از شهروندان گرفتار به دست ترویست های انتحاری در هتل کابل و درد داغ از دست دادن عزیزان برای شهروندان افغان در استان های «بلخ» ، «فراه» و «هرات» شروع شد.
مهاجمان انتحاری که از ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه شنبه با یورش به هتل بین المللی کانتیننتال کابل بیش از ۱۰۰ غیر نظامی افغان و خارجی حاضر در این مکان را به گروگان گرفته بودند و بعد از نزدیک به ۱۵ ساعت درگیری به دست نیروهای دولتی کشته شدند ؛ در مسیر اقدام ددمنشانه خود تاکنون حداقل کشته شدن ۵ تن و ۶ زخمی و تعدادی مفقود برجای گذاشته است.
مهاجمان مسلح در حالی به این هتل حمله کردند که کارشناسان مخابرات ۳۴ استان افغانستان در این محل که از امن ترین هتل های پایتخت این کشور محسوب می شود گردهم آمده بودند و همچنین آیین جشن عروسی نیز در تالار اجتماعاتش برپا بود.
نیروهای ویژه پلیس و ارتش در سریعترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رساندند و عملیات را برای از نابودی تروریست ها و نجات گرفتارها در هتل آغاز کردند و این عملیات بیش از ۱۵ ساعت زمان برد.
درگیری با مهاجمان مسلح تا ساعت ۱۳ امروز یکشنبه ادامه داشت و به رغم آن که تا قبل از این زمان دو بار وزارت کشور افغانستان پایان عملیات را اعلام کرد اما باز با صدای انفجار و تیراندازی درگیری از سرگرفته می شد و در نهایت با حضور یک نیروی ویژه با پرچم ملی افغانستان بر بام هتل این قائله خاتمه یافت .
«نجیب دانش» ساعت ۱۱ پیش از ظهر امروز یکشنبه به رسانه ها گفت که ۳ مهاجم توسط نیروهای ویژه کشته شده اند و در مقابل ۵ غیر نظامی از جمله یک خارجی توسط مهاجمان کشته شده و ۶ تن دیگر از جمله ۴ پلیس زخمی شده اند.
گروه طالبان مسئولیت حمله به هتل اینترکانتیننتال را برعهده گرفته است که البته وزارت کشور پیش از این نیز گروه حقانی که یکی از شاخه های تندرو گروه طالبان است را به عنوان متهم معرفی کرده بود .
در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز حمله ای مشابه به این هتل از سوی شبکه حقانی انجام شده بود.
امروز همچنین خبر رسید که در استان «بلخ» در شمال افغانستان ۱۸ تن از اعضای نیروهای مردمی به دست طالیان کشته شدند.
«سراج الدین عابد» فرماندار شهرستان «شولگره» استان بلخ به گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا گفت که افراد طالبان با حمله به یک مراسم میهمانی ۱۸ غیر نظامی را کشته اند.
وی گفت که با گذشت دو ساعت از این جنایت روشن شد که افراد نفوذی طالبان در میهمانی طی برنامه ای از قبل طراحی شده به این نیروهای مردمی در شهرستان حمله کرده اند که در میان گشته شدگان فرمانده این نیروها نیز هست.
ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می کند در صفحه توئیتر خود مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و اعلام کرد که در این حمله ۱۸ پلیس مردمی کشته و سلاح آنها ضبط شده است.
هنوز ابعاد این خبرهای خونین تبیین نشده بود که مقامات امنیتی استان فراه در غرب افغانستان از کشته شدن «گلبهار مجاهد» رئیس امنیت پلیس این استان بر اثر انفجار بمب جاسازی شده در کنار جاده خبر داد و افزودند وی صبح امروز در حالی در طمعه این بمب شد که برای کمک به نیروهای درگیر با طالبان عازم محل درگیری در اطراف شهر فراه بود.
رویدادهای خونین روز یکشنبه افغانستان به این جا خلاصه نشد و منابع افغان از انفجار بمب جاسازی شده در کنار جاده در شهرستان «گلران» استان «هرات» در غرب این کشور خبر دادند که بر اثر آن ۸ غیر نظامی جان باختند و یک تن دیگر زخمی شد.
این رویدادها امروز را در تقویم افغانستان مانند بسیاری از ایام این گاهشمار مردم مظلوم خونین کرد .
«احمد سعیدی» یکی از کارشناسان مسائل سیاسی و دیپلمات سابق افغانستان در واکنش به حمله کابل در صفحه اجتماعی خود نوشت که برخی اطلاعات مشکوک وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.
سعیدی افزوده است که انتقال مسئولیت تامین امنیت هتل تنها سه هفته قبل از حمله به صورت عجولانه به یک شرکت خصوصی و این نکته که دو روز پیش از این نظامیان آمریکایی از احتمال حمله به یکی از هتل های مهم کابل خبر داده اند و نیروهایشان را هوشیار کرده اند , قابل بررسی است.
سعیدی نوشته است که سوال این جاست که آمریکایی ها از کجا این را می دانستند که به یکی از هتل های کابل حمله می شود و اگر می دانستند چرا از وقوع آن جلوگیری نکردند و این سوال جواب روشن می خواهد .
«احسان الله ندیم» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان نیز در میزگردی خبری در کابل گفت که این حمله به حدی پیچیده است که از حد ارتش های پاکستان و ترکیه و … خارج است و به باور من تنها ارتش مانند انگلیس یا رژیم اشغالگر فلسطین چنین سابقه و توانایی دارند و می توان برای این اقدام اهداف سیاسی تعریف کرد .
او گفت که تلاش برای تبرئه پاکستان از حمایت تروریست ها و اثبات این که بر اساس ادعای پاکستان تروریست ها در خود افغانستان هستند می توان این حمله را با هدایت حامی تاریخی پاکستان یعنی انگستان توضیح داد.
در سال ۲۰۱۱ میلادی ۹ تروریست‌ شب هنگام به هتل اینتر کانتیننتال حمله کردند که در آن جمله که پنج ساعت طول کشید ۱۲ غیرنظامی جان باختند.
آساق*۲۹۱*۱۱۰۴**۱۶۶۳**انتشار دهنده: خسرو حسینی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : افغانستان «دلو» را خونین آغاز کرد

افغانستان «دلو» را خونین آغاز کرد

۲۱ January 2018 | 8:27 pm

دوره بازرسی جوش