سه شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
افت ارزش «افغانی» با فرار رییس بانک مرکزی تداوم یافت

افت ارزش «افغانی» با فرار رییس بانک مرکزی تداوم یافت


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از راشاتودی، روز سه شنبه روند سقوط افغانی، پول ملی افغانستان، با تسلط طالبان بر پایتخت کابل ادامه یافت.

اجمل احمدی، رئیس بانک مرکزی این کشور، از کشور فرار کرده است. با توجه به پیام‌های این رئیس کل در توئیتر، به این بانک مرکزی اعلام شده که دیگر هیچ‌گونه عرضه دلار وجود نخواهد داشت که این امر باعث کاهش توانایی این تنظیم کننده در تقویت پول ملی و ایجاد وحشت بیشتر در سراسر کشور می‌شود.

بر اساس داده‌های بلومبرگ، افغانی روز سه شنبه ۱.۷ درصد کاهش یافت و به ۸۳.۵۰۱۳ در برابر دلار آمریکا رسید که چهارمین روز کاهش را نشان می‌دهد. احمدی نوشت: نرخ ارز از ثبات ۸۱ به ۱۰۰ و سپس به ۸۶ رسید. من شنبه جلسه‌هایی برگزار کردم تا به بانک‌ها و صرافی‌ها اطمینان دهم که آنها را آرام کنند.

آشفتگی سیاسی افغانستان در تعطیلات آخر هفته، به بازارهای همسایه‌اش پاکستان سرایت کرد، جایی که اوراق قرضه دلار دولتی سال ۲۰۳۱ در روز دوشنبه ۱.۸ سنت کاهش یافت که بیشترین افت را از زمان قیمت گذاری در ماه مارس نشان می‌دهد. در همین حال، گزارش شده که اوراق قرضه دلار پاکستان روز دوشنبه بیشترین ضرر را در آسیا متحمل شده است. ارزش اوراق بهادار روز سه شنبه ۰.۲ سنت افزایش یافت و به ۱۰۰.۵ سنت رسید.

نیروهای طالبان در ۱۵ آگوست پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تمام نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر، بیستمین سالگرد حملات تروریستی علیه ایالات متحده، این کشور را ترک می‌کنند، وارد کابل شدند. قبل از تصرف پایتخت افغانستان، سال‌ها تنش و حملات طالبان پیش بینی شده بود.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : افت ارزش «افغانی» با فرار رییس بانک مرکزی تداوم یافت

افت ارزش «افغانی» با فرار رییس بانک مرکزی تداوم یافت

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش