ارائه شناسنامه ژنتیکی به افراد از سوی دانشگاه فردوسی

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: ارائه شناسنامه ژنتیکی به افراد از سوی دانشگاه فردوسی در خبر علمی

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، علی مقیمی رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با تنها یک میلی لیتر از مایع بزاق افراد، ژن های آنها در آزمایشگاه های پیشرفته دانشگاه فردوسی مشهد بررسی و برنامه های منحصر به فرد تخصصی توسط اساتید متخصص ما برای آنها تدوین و ارائه می شود.

وی با اشاره به بررسی ژنتیکی بزاق افراد تاکید کرد: ژن های بزاق در سه دسته کلی متابولیسمی، ساختاری-عضلانی و ابعاد شخصیتی تقسیم بندی می شوند.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: مجموعا بیش از ۱۰۰ مورد جهش تک نوکلئوتیدی (SNP) در ژن هایی که کد کننده ویژگی های فنوتیپی فوق است مورد آزمایش دقیق ژنتیکی قرار می گیرند.

مقیمی اظهار داشت: آرایش نوع این SNP ها هر شخص را با شخصی دیگر متمایز می کند و باعث ایجاد ویژگی های منحصر به فردی در اشخاص می شود که با این آزمایش قابل شناسایی است.

وی در خصوص دسته های متابولیسمی، ساختاری-عضلانی و ابعاد شخصیتی گفت: اطلاعاتی که از نتیجه آزمایش بر روی ژن ها در حوزه متابولیسم در اختیار متخصصان تغذیه قرار می گیرد این امکان را فراهم می کند تا برای هر فرد یک رژیم غذایی منحصر به فرد تعیین شود.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد:این اطلاعات از قبیل حساسیت فرد به چربی یا کربوهیدرات های فرآوری شده، میزان توانایی چربی سوزی فرد و توانایی فراخوانی سوخت در میتوکندری های سلول های سوماتیک شخص، توانایی تجزیه لاکتوز شیر یا حساسیت گوارشی به آن، میزان متعادل مصرف کافئین در روز است.

مقیمی خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعاتی که از این آزمایش ژنتیکی توسط تیم تحقیقات به متخصصان تغذیه داده می شود، می توان برای هر فرد رژیم بهینه غذایی که به درخواست هر شخص برای لاغری، چاقی و به طور کلی سبک مناسب عادات غذایی فرد باشد را تدوین کرد.

وی گفت: ویژگی های ساختاری-عضلانی هر فرد منحصر به شخص خود است که با این آزمایش ژنتیکی می توان اطلاعات حیاتی به متخصصان تربیت بدنی داد.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بر اساس این اطلاعات که تیم تحقیقاتی از آزمایش دی ان ای هر فرد در اختیار متخصصان پزشکی ورزشی گذاشته می شود می توان از نظر ژنتیکی تشخیص داد که هر فرد بدنش به کدام یک از تمرینات استقامتی یا سرعتی بهتر پاسخ می دهد.

مقیمی عنوان کرد: سپس برای فرد بهترین برنامه تمرینی تدوین می شود.

وی گفت: با این آزمایش می توان به صورت کاملا اختصاصی و فرد محور برنامه لازم برای ورزشکاران نخبه تدوین کرد.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد افزود: همچنین می توان به مربیان ملی و بین المللی کشورمان که ورزشکاران خود را برای انجام این آزمایش می فرستند مطالب مهم کاربردی توصیه کرد.

مقیمی اظهار داشت: ارائه برنامه های تغذیه و تمرین ورزشی ژنتیکی فرد محور بر پایه علم روز دنیا می تواند به عنوان راه حل عملی عبور از روش های سنتی ناکارآمد، به عنوان عامل ترقی پرورش استعدادهای بالقوه ورزشکاران برای درخشش در عرصه های بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین این خدمات می تواند در سطح کلان به فدراسیون های ورزشی کشورمان ارائه شود.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ژن های مربوط به ویژگی های روانشناختی و شخصیتی هر فرد اطلاعاتی را توسط تیم تحقیقاتی در اختیار روانشناسان بالینی و متخصصین نوروساینس می گذارد.

مقیمی عنوان کرد: قدرت انتخاب، ویژگی های جستجوگری، تکانشگری، دوراندیشی، پشتکار و پاسخ به محرک های همراه با پاداش از مهم ترین شاخص های روانشناختی است که تحلیل داده های ژنتیکی پس از آزمایش ژنتیکی دی ان ای هر فرد توسط تیم تحقیقاتی به روانشناسان واگذار می شود.

وی افزود: اطلاعاتی نظیر استعدادهای شناختی، یادگیری و تحلیل اعداد که با توانایی فردی در ریاضیات و علوم محاسباتی در ارتباط است نیز در این آزمایش قابل کشف خواهد بود.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد گفت: شروع تحقیقات در این زمینه از دو سال پیش آغاز و پس از جمع آوری اطلاعات بیوانفورماتیکی بر اساس مقالات علمی روز دنیا در مورد ژن ها و صفاتی که هر کدام از این ژن ها کد می کنند فرآیند آزمایشگاهی شروع شد.

مقیمی تاکید کرد: تحقیقات میدانی و نمونه گیری این پروژه نیز انجام شده و در حال حاضر آمادگی کامل برای ارائه شناسنامه ژنتیکی توسط این شرکت مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد به عموم جامعه امکان پذیر است.

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : ارائه شناسنامه ژنتیکی به افراد از سوی دانشگاه فردوسی

ارائه شناسنامه ژنتیکی به افراد از سوی دانشگاه فردوسی

۲۴ January 2018 | 4:08 pm

دوره بازرسی جوش