چهارشنبه , ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
احیای اعصاب آسیب دیده ستون فقرات با داربست‌های قابل تزریق به بدن

احیای اعصاب آسیب دیده ستون فقرات با داربست‌های قابل تزریق به بدن


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از نیو اطلس، آسیب دیدن سلسله اعصاب ستون فقرات منجر به فلج شدن دائم افراد می‌شود و در حال حاضر راه حل قطعی برای حل این مشکل وجود ندارد. اما یک مطالعه جدید در این زمینه بر روی موش‌ها نتایج خوبی در پی داشته است.

این تحقیق که توسط ارشیا احسانی پور و لیلا راد و همکارانشان بر روی موش‌ها صورت گرفته نشان می‌دهد که تزریق داربست زیستی تولید شده با استفاده از مواد متخلخل به بدن کمک می‌کند که به طور خودکار برای بازسازی آسیب واردشده به سلسله اعصاب ستون فقرات اقدام کند.

رشته‌های عصبی بلند و باریکی که وظیفه انتقال سیگنال‌های الکتریکی را در بدن به نقاط مختلف بر عهده دارند، اکسون نام دارند و از معدود بخش‌های بدن هستند که به طور خودکار قابل بازسازی نیستند و در صورت آسیب دیدن ستون فقرات از کار می‌افتند. یکی از عوامل ناممکن شدن بازسازی خودکار اکسون‌ها هجوم سلول‌های ایمنی بدن به سمت آنها بعد از آسیب دیدن است که منجر به شکل گیری بافتی مستحکم بر روی جراحت شده و جلوی اتصال مجدد اکسون‌ها به یکدیگر را می‌گیرد.

داربست زیستی یادشده محیطی حمایتی برای سلول‌های اکسون ایجاد می‌کند تا آنها بتوانند ارتباطات خود را از نو برقرار کنند. این داربست که از جنس اسید هیالورونیک است، مملو از منافذی است که سلول‌های اکسون با مهاجرت به آنها و با استفاده از مولکولی به نام فاکتور نوروتروفیک (BDNF) که از مغز مشتق می‌شود، می‌توانند خود را بازسازی و نوسازی کنند.

به گفته احسانی پور، هر چه تعداد منافذ این داربست زیستی افزایش یابد، عملکرد آنها نیز بهبود می‌یابد. وی افزوده است: مهم‌ترین مزیت این روش درمانی به حداکثر رساندن احتمال بازسازی موفق سیستم عصبی است و در آینده می‌توان از آن برای درمان جراحت‌های مغزی، نخاع و حتی تسهیل طراحی رابط‌های رایانه‌ای با مغز، تولید پروتزهای بهتر و درمان انواع برنامه‌های تخریب کننده سلسله اعصاب استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به این نشانی مراجعه کنید.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: احیای اعصاب آسیب دیده ستون فقرات با داربست‌های قابل تزریق به بدن

احیای اعصاب آسیب دیده ستون فقرات با داربست‌های قابل تزریق به بدن

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش