پنج شنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
ابزار همدردی ایران با دولت و ملت عراق

ابزار همدردی ایران با دولت و ملت عراق


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از خبر آنلاین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن ابراز تأسف عمیق از حادثه غرق شدن کشتی در دجله در عراق که منجر به غرق شدن ده ها تن از مسافران آن، که اغلب آنها زنان و کودکان بودند، شد، با دولت و ملت عراق ابراز همدردی کرد و به خانواده قربانیان این حادثه تلخ، تسلیت گفت.

به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از ایرنا، لازم به ذکر است که موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق روز پنجشنبه در اولین روز نوروز به دلیل واژگون شدن یک قایق گردشگری در رودخانه دجله عزادار شد.

بر اثر واژگونی این قایق در پارک سیاحتی شهر موصل معروف به «جزیره سیاحتی» دهها تن جان باختند که اغلب آنان زنان و کودکان هستند.

به همین مناسبت، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در بیانیه ای که نسخه ای از آن در اختیار پایگاه خبری نهانه به نقل از ایرنا قرار گرفت، ضمن عرض تسلیت به بازماندگان این حادثه، با بستگان قربانیان ابراز همدردی کرد.

نهادهای عراقی ذیربط در خصوص قربانیان این حادثه تاکنون آمار مختلفی ارائه کرده اند.

وزارت کشور و بهداشت عراق آخرین آمار قربانیان را حدود ۷۰ نفر اعلام کرده اما اداره بهداشت استان نینوا این تعداد را ۹۳ نفر ذکر کرده که اغلب زنان و کودکان هستند.

سخنگوی وزارت کشورعراق در بیانیه ای اعلام کرد که در این حادثه ۷۱ نفر جان خود را از دست دادند.

“سعد معن” افزود، تعداد نجات یافتگان حادثه ۵۵ نفر است که در میان آنها ۱۹ کودک وجود دارد.

وی علت حادثه را براساس تحقیقات اولیه سوار شدن بیش از ظرفیت در قایق اعلام کرده است.

وزارت بهداشت عراق نیز در بیانیه جداگانه ای اعلام کرد که تعداد قربانیان تاکنون ۷۷ نفر است.

مقامات دولتی و رهبران سیاسی عراق از جمله رییس جمهوری و نخست وزیر این کشور در بیانیه هایی با بستگان این حادثه ابراز همدردی کرده اند و «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق برای بررسی حادثه به موصل سفر کرده است.

طبق گزارش رسانه های عراق تاکنون ۱۹ نفر در ارتباط با این حادثه دستگیر شده اند.

تعدادی از سفارتخانه های کشورهای خارجی در بغداد نیز در بیانیه هایی به بستگان قربانیان این حادثه تسلیت گفته اند.

با توجه به اینکه این حادثه همزمان با اولین روز تعطیلات نوروزی در عراق رخ داده است در شبکه های اجتماعی عراق بازتاب گسترده ای داشته و افکار عمومی این کشور خواهان مجازات عاملان این حادثه شده اند.

دولت عراق روز پنجشنبه را به مناسبت نوروز در سراسر کشور تعطیلی رسمی اعلام کرده است. عید نوروز یکی از مناسبت های مهم نزد عراقی ها خصوصا اهالی شمال عراق به ویژه کردها است.

مردم عراق در این ایام علاوه بر زیارت عتبات عالیات و رفتن بر سر قبور بستگان خود، با خانواده ها به پارک ها و اماکن سیاحتی می روند و بسیاری در این ایام به مناطق کردستان در شمال عراق سفر می کنند.

۴۹۳۱۱

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : ابزار همدردی ایران با دولت و ملت عراق

ابزار همدردی ایران با دولت و ملت عراق

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش