• Home
  • ابزار مورد نیاز برای شغل مکانیک خودرو

ابزار مورد نیاز برای شغل مکانیک خودرو


اگر در دوره آموزش مکانیک خودرو مجتمع فنی پایتخت شرکت کرده باشید تمامی ابزار های مورد نیاز به شما معرفی می شود. ابزارهای اولیه ای وجود دارند که برای شروع کار روی ماشین شما ضروری هستند و ابزارهای رایجی وجود دارند که شامل مجموعه های خاصی هستند که به شما امکان می دهند در تعمیرات پیچیده تر کار کنید.

ابزارهای پیشرفته ای نیز وجود دارد که متخصصان برای موقعیت های منحصر به فرد و خاص از آنها استفاده می کنند. استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب تفاوت چشمگیری ایجاد خواهد کرد. تفاوت بین یک مکانیک و یک مکانیک عالی، داشتن درک درستی از ابزارهای استفاده و زمان استفاده از آنها است. در اینجا لیستی از ابزار و تجهیزات مکانیک خودرو وجود دارد که هر مکانیک باید درباره آن بداند:

۱. آچار فیلتر روغن

تعویض روغن یکی از رایج ترین کارهای مکانیک سطح ابتدایی است. آچار فیلتر روغن یک ابزار ضروری است که برای حذف فیلترهای روغن از نوع چرخشی استفاده می شود. فیلتر روغن کثیفی و چربی زیادی را جمع می کند و بنابراین حذف آنها بدون ابزار مناسب غیرممکن است. آچار فیلتر روغن به شما امکان می دهد هر فیلتر روغن را بردارید. این به شما امکان می دهد تا قوطی های فیلتر روغن را برای برداشتن آسان نگه دارید. انواع مختلف آچار فیلتر روغن که می توانید استفاده کنید عبارتند از: آچار تسمه ای، آچار تخصصی، آچار فیلتر روغن جهانی یا آچار سوکتی.

۲. ست آچار و سوکت

آچارها انواع و اندازه های مختلفی دارند. آنهایی که برای استفاده منظم از مکانیک خودرو در نظر گرفته شده اند از ۶ تا ۲۴ میلی متر متغیر هستند. توصیه می شود ست آچارهایی از کروم وانادیوم تهیه کنید زیرا بسیار بادوام و ماندگار است. آچار انواع مختلفی دارد. آنها عبارتند از آچارهای قابل تنظیم، آچار لوله، آچار خطی، آچار ترکیبی، آچار فلر، آچار سر خم، آچار جعبه انتهایی، و آچار با انتهای باز.

۳. پیچ گوشتی

این یکی دیگر از ابزارهای اساسی است که هر مکانیک باید در جعبه ابزار خود داشته باشد. پیچ گوشتی ها دارای اندازه ها و طول های مختلف هستند و باعث صرفه جویی در زمان می شوند. یک مجموعه پیچ گوشتی که شامل پیچ گوشتی های کوچک و خرد شده، پیچ گوشتی های لاغر و بلند و همچنین پیچ گوشتی های گشتاور است تهیه کنید. اگر چیز پیشرفته ‌تری می ‌خواهید، می‌ توانید پیچ ‌گوشتی‌ های برقی که با باتری ‌های قابل شارژ عرضه می ‌شوند را در نظر بگیرید.

۴. تفنگ ضربه ای

تفنگ ضربه ای به عنوان آچار ضربه ای نیز شناخته می شود. برای برداشتن پیچ و مهره چرخ و سرعت بخشیدن به سایر فرآیندهای سنگین در موتور، فرمان و سیستم تعلیق استفاده می شود. بین تفنگ‌ های ضربه ‌ای بی ‌سیم و ضربه ‌ای با نیروی هوا، بی ‌سیم را در نظر بگیرید، زیرا بسیار قوی ‌تر است.

۵. گیره عایق

گیره عایق به عنوان آچار سوکتی نیز شناخته می شوند. آنها یک سوکت در یک طرف دارند که امکان چرخش یکطرفه را فراهم می کند. همچنین برای مصارف گوناگون خودرو استفاده می شوند و به راحتی در زوایای نامناسب و فضاهای کوچک استفاده می گردند.

۶. قیف

قیف ها به منظور ریختن مایعات یا روغن برای مکانیک ها مفید هستند. قیف ها جایگزینی ندارند. اگر روغن وسیله نقلیه خود را بدون استفاده از قیف تعویض کنید، روغن ریخته شده ممکن است باعث ایجاد گاز و بو شود که ممکن است موتور را تحت تأثیر قرار دهد. به شما توصیه می شود از قیف های مختلف برای اهداف مختلف استفاده کنید. از استفاده از همان قیفی که برای ریختن روغن برای ریختن آب یا مایع خنک کننده استفاده می کنید، خودداری کنید. اگر نمی‌خواهید مجموعه‌ای از قیف بخرید، مطمئن شوید که یک قیف بلند و کوتاه در جعبه ابزار خود دارید.

۷. قیچی

قیچی ابزار مهمی برای مکانیک است زیرا می تواند در مواقع اضطراری آنها را نجات دهد. بخشی از کیت تعمیر پنچر لاستیک است. همچنین می تواند در برش سیم ها، نوارهای برقی و زیپ در میان کارهای دیگر کمک کند.

۸. کابل های جامپر

این یکی از ابزارهای مهم برای مکانیک های مبتدی و با تجربه است. کابل های جامپر به عنوان پلی برای تامین ولتاژ ۱۲ ولت از کار کردن به باتری ماشین مرده عمل می کنند. یک مکانیک باید مجموعه کابل های جامپر مخصوص به خود را داشته باشد، به خصوص اگر در تعمیرگاه خود هستید.

۹. فشارسنج باد لاستیک

یکی از کارهای رایج مکانیک تعمیر و نگهداری و تایر است. شما باید فشار هوای ماشین را چک کنید، زیرا آنها را چندین بار در روز تنظیم می کنید. این کار تنها در صورتی آسان تر می شود که بهترین فشار سنج و باد لاستیک را داشته باشید. گیج فشار تایر ساده ترین ابزار فشرده شده با هوا است. به محض خرید یک کمپرسور، باید این ابزار را خریداری کنید. گیج باد لاستیک به شما این امکان را می دهد که همیشه نقطه فشار لاستیک خود را روشن نگه دارید.

فشارسنج  باد لاستیک

۱۰. حسگر سنج

حسگرسنج گیجی است که از چند تیغه نازک تشکیل شده است که فاصله ها یا شکاف های کوچک را اندازه گیری می کند. این ابزار اندازه گیری ها را بر حسب اینچ و میلی متر می دهد. با پر کردن شکاف با تیغه هایی با مقدار ضخامت مشخص، به مکانیک ایده ای از وسعت شکاف می دهد. آنها برای استفاده در مکان هایی که سایر ابزارهای اندازه گیری مانند کولیس و نوارهای اندازه گیری در آن جا نمی شوند ایده آل هستند.

۱۱. آچار گشتاور

آچار گشتاور شبیه یک آچار ساده به نظر می رسد، اما یکسان نیست. این امکان را فراهم می کند تا پیچ ها را با گشتاور دقیق مشخص شده توسط سازنده خودرو سفت کند. این در هنگام برخورد با عملیات داخل دنده گیربکس یا موتور خودرو بسیار مهم است.

۱۲. کمپرسور هوا

داشتن یک کمپرسور هوا شما را قادر می سازد تا کارهای سنگین را با حداقل تلاش انجام دهید. یک کمپرسور هوا مکانیک ها را قادر می سازد تا ابزارهای پنوماتیک و برخی از بالابرهای خودکار را راه اندازی کنند.

بالابرهای هیدرولیک

۱۳. بالابرهای هیدرولیک

بالابر هیدرولیک ماشینی است که از دستگاه هیدرولیک برای جابجایی یا بلند کردن اجسام با استفاده از نیرویی که پس از اعمال فشار در پیستون مایع ایجاد می شود استفاده می کند. می توانید یک بالابر هیدرولیک دو پسته یا چهار پسته بخرید. بالابر هیدرولیک دو پسته، وسیله نقلیه خودرویی را در یک گاراژ با سقف کم بالاتر می برد در حالی که بالابر چهار پستی فضای بیشتری نسبت به حالت اول می گیرد.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه ورزش: ابزار مورد نیاز برای شغل مکانیک خودرو

ابزار مورد نیاز برای شغل مکانیک خودرو