دوشنبه , ۴ شهریور ۱۳۹۸
طراحی سایت در اصفهان
آناتولی: حزب حاکم ترکیه در انتخابات محلی استانبول هم شکست خورد

آناتولی: حزب حاکم ترکیه در انتخابات محلی استانبول هم شکست خورد

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، خبرگزاری آناتولی با اعلام شمرده شدن ۱۰۰ درصد آراء اخذ شده در انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای شهر در ترکیه، به‌صورت غیررسمی اعلام کرد که حزب جمهوری‌خواه خلق در استانبول به پیروزی رسیده است.

طبق نتایج غیر رسمی اعلام شده از سوی خبرگزاری آناتولی، در استانبول «اکرم امام‌اوغلو» نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق با ۴۸.۷۹ درصد به‌عنوان شهردار انتخاب شده و «بینالی ایلدیریم» نامزد حزب عدالت و توسعه با ۴۸.۵۱ درصد آراء‌شکست خورد.

این در حالی است که ایلدیریم برای نامزد شدن در انتخابات شهرداری استانبول، از سمت خود به‌عنوان رئیس پارلمان ترکیه هم استعفا داده بود، بدین ترتیب حزب حاکم عدالت و توسعه علاوه بر شهرهای مهم آنکارا، استانبول و ازمیر، ریاست پارلمان را نیز فعلا از دست داده است.

برخی از آمارها از این انتخابات به شرح ذیل است:

  • تعداد کل واجدین شرایط رای‌دادن: حدود ۵۷ میلیون نفر
  • تعداد کل آراء اخذ شده: بیش از ۴۸ میلیون
  • تعداد آراء صحیح: بیش ز ۴۶ میلیون
  • میزان مشارکت: ۸۴.۶۷ درصد
  • حزب عدالت و توسعه: ۳۹ شهر
  • حزب جمهوری‌خواه خلق: ۲۱ شهر
  • حزب جنبش ملی‌گرا: ۱۱ شهر
  • حزب دموکراتیک مردمان: ۸ شهر
     

 

استانبول نیز از زمانی که «رجب طیب اردوغان» شهرداری را در این شهر به دست داشت، از پایگاه‌های حزب عدالت و توسعه بوده است. حزب جمهوری‌خواه خلق، همان حزبی است که آتاتورک، بنیان‌گذار لائیک ترکیه جدید آن را تشکیل داده بود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری یک شنبه شب  بعد از پایان انتخابات گفت: حزب عدالت برخی از شهرها را از دست داده است. وی قول داد که دولتش اکنون بر روی اجرای طرحهای اقتصادی قوی تمرکز خواهد کرد. 

پیروزی رسمی نامزد حزب رقیب در آنکارا و استانبول در حالی است که از زمان به قدرت رسیدن اردوغان طی ۱۶ سال گذشته این برای اولین بار است که حزب عدالت و توسعه انتخابات محلی را در این دو شهر واگذار می‌کند.

انتهای پیام/

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : آناتولی: حزب حاکم ترکیه در انتخابات محلی استانبول هم شکست خورد

آناتولی: حزب حاکم ترکیه در انتخابات محلی استانبول هم شکست خورد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش