آلمان در آستانه تشکیل دولت ائتلافی

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: آلمان در آستانه تشکیل دولت ائتلافی در اخبار سیاسی

به گزارش یکشنبه گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا ، نمایندگان حزب چپ میانه سوسیال دمکرات آلمان از سرتاسر این کشور امروز در شهر بن گرد هم آمدند تا درباره توافق اولیه با حزب دمکرات مسیحی و پیشنهاد رهبری حزب برای ادامه مذاکرات نظر بدهند. این نمایندگان با ۳۶۲ رای موافق ، ۲۷۹ رای مخالف و یک رای ممتنع با ادامه این مذاکرات با حزب مرکل موافقت کردند. رهبران احزاب پیش از این در اواسط دی ماه در خصوص طرح اولیه ۲۸ صفحه ای برای تشکیل دولت ائتلافی موسوم به ‘ائتلاف بزرگ’ (GroKo) به توافق رسیده بودند. در طرح اولیه ۲۸ صفحه ای توافق دو حزب، کلیات اصول کاری دولت آینده مشخص شده که متضمن افزایش هزینه ها در برخی مسائل اجتماعی مانند نگهداری از کودکان، آموزش و حقوق مستمری بگیران و در واقع اعطای امتیازهایی به سوسیال دمکرات ها بوده است. دو حزب همچنین بر لزوم اتحاد با فرانسه برای پیشبرد اصلاحات در اتحادیه اروپا تاکید کرده اند.
رای گیری روز یکشنبه در کنگره فوق العاده حزب سوسیال دمکرات برای آلمان و همچنین برای اروپا اهمیت زیادی داشت زیرا در صورت رای منفی و منتفی شدن تشکیل دولت موسوم به ‘ائتلاف بزرگ’ ، تنها گزینه باقیمانده برای مرکل تشکیل دولت اقلیت با یکی از احزاب دیگر و یا برگزاری زودهنگام می بود که در هر صورت آلمان وارد دوره ای از بی ثباتی و نامعلومی سیاسی می شد.
مارتین شولتس رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان در روزهای اخیر تلاش کرده بود تا اعضای مردد حزب در سرتاسر آلمان را به تشکیل دوباره دولت ائتلاف بزرگ (GroKo) با حزب دمکرات مسیحی مرکل متقاعد سازد. وی روز جمعه در نامه ای خطاب به اعضای حزب بر اهمیت رای گیری روز یکشنبه برای آینده آلمان، اروپا و حزب سوسیال دمکرات تاکید کرد. شولتس هشدار داد که رای منفی اعضای حزب منجر به برگزاری انتخابات مجدد خواهد شد و مردم آلمان احتمالا محافظه کارها (حزب مرکل) و همچنین سوسیال دمکراتها را تنبیه خواهند کرد.
شولتس در جلسه روز یکشنبه نیز تلاش کرد تا نمایندگان حزب را به رای مثبت تشویق کند و گفت: نباید به هر قیمتی حکومت کرد اما در عین حال نباید از حکومت کردن خودداری کرد. انتظار می رود مذاکرات رسمی دو حزب در این هفته آغاز شود و درصورت رسیدن به نتیجه نهایی دولت جدید اتریش احتمالا تا ماه مارس (اسفند) تشکیل خواهد شد.
همچنین مرکل روز جمعه در پاریس با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد و دو طرف دورنمای اصلاحات در منطقه یورو را مورد بررسی قرار دادند و بر تعهد خود به تقویت اتحادیه اروپا تاکید کردند. مکرون اعتبار اروپایی حزب سوسیال دمکرات آلمان را مورد تاکید قرار داد و گفت که طرح اولیه دولت ائتلافی پیشنهادی در آلمان به روشنی نشان دهنده آمال اروپایی است.
انتخابات پارلمانی آلمان دوم مهرماه (۲۴م سپتامبر ۲۰۱۷) برگزار شد که با ریزش آرای هر دو حزب بزرگ آلمان و ورود حزب راست افراطی
‘آلترناتیو برای آلمان’ به عنوان سومین حزب بزرگ به پارلمان همراه بود و هنوز دولت جدید تشکیل نشده است. پس از آنکه مذاکرات حزب دمکرات مسیحی مرکل با دو حزب دمکرات های آزاد (لیبرال) و سبزها برای تشکیل ائتلاف موسوم به ‘جامائیکا’ به علت اختلافات در مورد سیاست های مختلف پس از حدود یک ماه، یکشنبه شب ۲۸ آبان ماه به شکست انجامید، مرکل مذاکرات سیاسی با حزب سوسیال دمکرات شریک دولت قبلی را برای تشکیل مجدد دولت ائتلافی با این حزب آغاز کرد.
حزب اتحاد دمکرات مسیحی مرکل و حزب سوسیال دمکرات پس از مذاکرات طولانی پنجشنبه شب ۲۱م دی ماه در مورد کلیات تشکیل دولت ائتلافی و آغاز مذاکرات رسمی دراین زمینه به توافق رسیدند که این توافق اولیه اکنون با کسب رای موافق نمایندگان حزب سوسیال دمکرات امیدواریها برای تشکیل دولت را افزایش داده و آلمان را یک گام به خروج از بن بست سیاسی کم سابقه دراین کشور نزدیکتر کرد.
شبد**اروپام**۱۰۷۸**۱۰۱۰
انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : آلمان در آستانه تشکیل دولت ائتلافی

آلمان در آستانه تشکیل دولت ائتلافی

۲۲ January 2018 | 12:31 am

دوره بازرسی جوش