جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
آب شرب در ایران مجانی است

آب شرب در ایران مجانی است


الله‌بخش نظرپور با بیان اینکه متوسط هزینه هر خانوار شیرازی برای مصرف آب در یکماه، حدود ۹ هزار و ۳۰۰ تومان است، گفت: در حالیکه هر لیتر آب بسته‌بندی بیش از هزارتومان فروخته شده و قیمت یک بطری یک و نیم لیتری آب بسته‌بندی ۱۵۰۰ تا ۲ هزار تومان است، آیا تعرفه‌ی آب شرب لوله‌کشی، با تمام هزینه‌ها و دشواری‌ها، زیاد است؟

این مقام مسئول گفت: در شیراز به ازای هر یک لیتر آب، شهروندان ۵٫۷ ریال پرداخت می‌کنند!! اما هزینه خرید یک لیتر آب بسته بندی، ۱۰ هزار ریال است!! البته قیمت تمام شده آب شرب لوله‌کشی هم به ازای هر لیتر حداقل ۱۲ ریال است.

وی افزود: با توجه به اینکه در وضعیت خشکسالی قرار داریم و منابع آبی از فاصله‌های یا اعماق زمین تامین می‌شود، از طرفی ضرورت بهینه‌سازی مصرف آب را هم داریم، افزایش تعرفه آب در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز ادامه داد: تامین بخشی از آب شهر شیراز، اکنون از فاصله ۱۳۰ کیلومتری، یعنی سد درودزن و بخشی هم از عمق چندصد متری زمین انجام می‌شود؛ در آینده نزدک هم تلاش خواهیم کرد بخشی از آب را از سد بشار یاسوج تامین کنیم؛ لذا طبیعی است که قیمت آب افزایش یابد.

نظرپور مجددا تاکید کرد که اقتصاد آب بحث مهمی برای اقدمات خدماتی و سرمایه‌گذاری است، لذا افزایش تعرفه آب در دستور کار قرار گرفته اما هنوز نهایی نشده است.

وی به لزوم همکاری و کمک شورای شهر هم اشاره و خاطرنشان کرد: شورای شهر می‌تواند در توسعه شبکه فاضلاب و اصلاح و بازسازی شبکه‌ها به شرکت آبفا کمک کند که تاکنون اقدامی از سوی آنها انجام نشده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز همچنین به توسعه فاضلاب در این کلانشهر هم اشاره و عنوان کرد که قیمت تمام شده نصب فاضلاب برای هر مشترکی که بنا دارد از فاضلاب برای دفع بهداشتی استفاده کند ۹ میلیون و ۵۰۰ تومان است.

نظرپور افزود: در شهر شیراز به طور متوسط از هر مشترک دو میلیون و ۴۰۰ تومان بابت نصب فاضلاب گرفته می‌شود و مازاد آن را دولت پرداخت می‌کند.

وی در پاسخ به این سئوال که برخی شهروندان از دریافت وجه اضافه توسط پیمانکاران برای نصب فاضلاب خانگی گلایه دارند، گفت: به هیچ عنوان کسی نباید به پیمانکار پول اضافه دهد، چرا که حساب‌های شرکت آب و فاضلاب با پیمانکاران مشخص است و اگر پولی دریافت شود خلاف قانون است.البته برای مشترکین متقاضی انشعاب داخلی هزینه اضافه توسط پیمانکار دریافت می‌شود که ارتباطی به شرکت آبفا ندارد و به تمایل متقاضی بستگی دارد.

نظرپور خاطرنشان کرد: دو شهر شیراز و صدرا برای مهجز شدن به سیستم تصفیه‌خانه به تجهیز فاضلاب دو هزار و ۴۰۰ کیلومتری نیاز دارند که تاکنون یکهزار و ۱۰۰ کیلومتر آن اجرایی شده و یک‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر دیگر باقی مانده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز یادآور شد: تعهد سالانه برای اتمام کل این دو شهر به تصفیه‌خانه حدود ۱۵۰ کیلومترپیش‌بینی شده است.

۴۶

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه ورزش: آب شرب در ایران مجانی است

آب شرب در ایران مجانی است

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش