جمعه , ۴ مهر ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
آئین رونمایی از مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد برگزار شد

آئین رونمایی از مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد برگزار شد


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، وحید قبادی دانا گفت: حدود ۱۸ ماه گذشته بود که از همه مدیران کل دفتر اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از ابتدای تأسیس تاکنون برای تشکیل کار گروه اعتیاد و بازتوانی افراد دارای اعتیاد دعوت شد.

وی افزود: قرار بر این بود تا با استفاده از این کار گروه، آسیب شناسی های لازم از روش‌های مختلفی که برای درمان و بازتوانی اعتیاد در طول ۳۰ سال گذشته انجام می‌شد صورت بگیرد تا نقاط منفی، مشکلات و نقاط قوت روش‌های موجود شناسایی شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس، مطالعات تطبیقی با توجه به فعالیت کشورهای دیگر به ویژه کشور پرتقال که یکی از کشورهای که از شیوع بالای اعتیاد برخوردار است و اقدامات انجام شده در آن کشور انجام شد. همچنین مطالعاتی که در خصوص روش‌های به کار گرفته شده در کشور ایتالیا و میزان بهبود یافته و رها یابی افراد از اعتیاد در این کشور که قابل توجه بود و تفاوت معنی داری داشت صورت گرفت.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، علاوه بر این مطالعات، بررسی و مطالعات علمی ویژه ای در خصوص مراکز اقامتی و سرپایی ۲۸ روزه و سه ماهه که بصورت اقامتی هستند مورد ارزیابی قرار گرفت و در مجموع این مدل به عنوان مدل نوین و پیشرو ارائه شد.

قبادی دانا با بیان اینکه، تاکید این طرح بر بازتوانی و استمرار درمان است بیان داشت: بر اساس این طرح، طول دوره درمان یک ساله و بصورت ۴ ماه اقامت شبانه روزی و ۸ ماه بصورت سر پایی خواهد بود.

وی تاکید کرد: این افراد رها نخواهند شد و در یک باشگاهی ساماندهی می‌شوند. همچنین برای حفظ ارتباط روحی و روانی این افراد با خانواده از ابتدا خانواده در کنارتیم درمانی که برای این افراد تصمیم‌گیری خواهد کرد حضور خواهند داشت.

قبادی دانا در ادامه گفت: در این مراکز برای هر فرد یک نسخه و یک نقشه درمانی خاص پیشنهاد خواهد شد.

وی خاطر نشان ساخت: به این مراکز تاکید شده است تا از هیچ داروی به عنوان جایگزین ماده مخدر استفاده شده، استفاده نشود در واقع درمان بصورت پرهیز مدار خواهد بود.

حرفه آموزی و ایجاد شغل برای بازگشت فرد به جامعه را از جمله محور کار این مراکز است

قبادی دانا، حرفه آموزی و ایجاد شغل، کسب و کار و حمایت از زندگی این افراد برای بازگشت به جامعه را از جمله محور کار این مراکز دانست.

وی تاکید کرد: اگر فرد دارای اعتیاد خانواده نداشته باشد این مجموعه اجتماعی خانواده آنها خواهد بود اگر محل اقامت نداشته باشند برای آنها محل اقامت چه در طول درمان و چه بعد از آن در نظر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر فرد دارای اعتیاد شغل داشته باشند به او کمک خواهد شد تا به شغل خود برگردد و اگر چنانچه تاکنون حرفه‌ای نیاموخته باشد در آن مرکز حرفه آموزی در شغل‌های مختلف مثل جوش کاری و غیره برای او انجام خواهد شد.

قبادی دانا تصریح کرد: به طور کلی سهی خواهد شد تا در طول مدت اقامت فرد در مرکز، یک نظم پذیری و جامعه پذیری برای این آن بر اساس زمان بندی و در طول روز انجام شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور استفاده و بهره‌گیری از گروه‌های همتا یعنی افرادی که قبلاً اعتیاد داشتند و بهبود یافته‌اند را برای استفاده از تجربیات آنها برای عدم بازگشت فرد به سمت اعتیاد در این مراکز را به عنوان کمک کننده و یکی از نقاط قوت این مراکز برای افراد دارای اعتیاد دانست.

وی افزود: برخی از این افراد همراه با سو مصرف مواد دارای اختلالات روحی و روانی هستند که در این مراکز مورد توجه قرار خواهد گرفت تا فرد به طور جامع مورد درمان قرار گیرد. همچنین افرادی هستند که به دلیل اعتیاد از خانواده طرد شدند که از خانواده و همسر فراخوان می‌شود تا ارتباط خانوادگی با استفاده از برنامه مشاوره برقرار شود.

پرداخت مبلغ ۹ میلیون تومان یارانه برای هر فرد به مراکز

وی به هزینه بالای درمان اشاره کرد و گفت: بر این اساس سازمان بهزیستی سالانه برای هر فرد مبلغ ۹ میلیون تومان به عنوان یارانه به مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد دولتی، مؤسسات و خیریه‌ها تا سقف ۲۰۰ نفر پرداخت خواهد کرد. همچنین مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان از سوی این سازمان برای کمک به تأسیس و راه اندازی این مراکز پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال همه استان‌ها یکی از این مراکز را به عنوان نمونه و الگو داشته باشند.

وی یادآور شد: به طور قطع نحوه صحیح اداره این مراکز و اجرای صحیح الگو بسیار حائز اهمیت است. چراکه اگر الگویی علمی باشد ولی بطور صحیح اجرا نشود با مشکل روبرو خواهد شد.

وی خطاب به همه استان‌ها خاطرنشان کرد: نقش شرکا اجتماعی و استفاده از تجربیات آنها برای تأسیس این مجموعه‌ها که فراخوان داده می‌شوند بسیار مهم است.

نشاط و ورزش، شغل و اشتغال می‌تواند به عنوان عامل بازدارنده از اعتیاد تلقی شود

قبادی دانا، ضمن تشکر از همه دستگاه‌های فعال در این زمینه، روش‌های پیشگیرانه را مقدم بر درمان دانست و گفت: لازم است به جوانان در مدارس، دانشگاه‌ها و محل کار، آموزش‌های لازم داده شود تا جوانان از اعتیاد مصون شوند. البته نشاط و ورزش، شغل و اشتغال می‌تواند به عنوان عامل بازدارنده تلقی شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، آموزش مهارت زندگی و نحوه برخورد جوانان با شرایط سخت و مدیریت استرس را از دیگر مواردی ذکر کرد که می‌تواند به عنوان عامل بازدارنده باشد.

وی خاطر نشان کرد: این روش یک روش تلفیقی و ترکیبی از روش‌های موفق در زمینه کنترل و باز توانی اعتیاد است. البته نسبی و مطلق نیست ولی می‌تواند درصد بهبودی را ارتقا و درصد عود را کاهش دهد.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : آئین رونمایی از مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد برگزار شد

آئین رونمایی از مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد برگزار شد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش