پایگاه خبری نهانه

» گرم شدن جهان کوه‌یخی یک تریلیون تنی را از قطب‌جنوب جدا کرد/ سرگردانی توده‌یخ با مساحت ۸برابر تهران!

دوره بازرسی جوش درج آگهی رایگان تبریز کمپ سیستم وبلاگ دهی

گرم شدن جهان کوه‌یخی یک تریلیون تنی را از قطب‌جنوب جدا کرد/ سرگردانی توده‌یخ با مساحت ۸برابر تهران! ۲۴ تیر ۱۳۹۶

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد:
گرم شدن جهان کوه‌یخی یک تریلیون تنی را از قطب‌جنوب جدا کرد/ سرگردانی توده‌یخ با مساحت ۸برابر تهران! اخبار دانش و فناوری:

گرم شدن جهان کوه‌یخی یک تریلیون تنی را از قطب‌جنوب جدا کرد/ سرگردانی توده‌یخ با مساحت ۸برابر تهران!

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از خبر آنلاین، از سال ۲۰۱۰ دانشمندان شکافی را در یخ‌های قطبی جنوب مشاهده کرده بودند و پیش‌بینی می‌شد که یکی از کوه‌های یخی قطب جنوب جدا خواهد شد. کوه یخی دراثر شکافته شدن صفحات یخی در طول دهه‌ها و به‌طور تدریجی، شکل می‌گیرد. یک ماهواره آمریکا تصاویری از این کوه یخی شناور را در حال گذشتن از منطقه‌ای به “نام لارسن‌ سی آیس‌شلف” در جنوبگان ثبت کرده است. 

پژوهشگران دانشگاه سوانسی در ویلز بریتانیا  می‌گویند جدا شدن این یخکوه عظیم از سکوی یخی لارسن سی مساحت آن را بیش از ۱۲ درصد کاهش داده و چشم‌انداز شبه‌جزیره قطب جنوب به‌کلی تغییر داده است.

پروفسور آدریان لاکمن پژوهشگر ارشد از دانشگاه سوانسی که سال‌هاست این سکوی یخی را زیر نظر دارد،  در این باره می گوید: این یخکوه یکی از بزرگ‌ترین یخکوه‌های ثبت‌شده است و مشکل بتوان پیشرفت آینده آن را پیش‌بینی کرد. این یخکوه ممکن است به‌صورت یک قطعه باقی بماند و با احتمال بیشتر به چند قطعه تقسیم خواهد شد.

این یخکوه قبل از جدا شدن کامل از سکوی یخی روی آب شناور بوده است، بنابراین تأثیری فوری بر سطح آب دریا نخواهد گذاشت، اما قطعات یخ ممکن است به خطرات کشتیرانی در این ناحیه  را بیشتر کند.ایجاد گسل در کوه‌های یخی این منطقه از حدود ۳ سال پیش شدت گرفت و از آن زمان احتمال جدا شدن بخشی از آن روز به روز بیشتر می‌شد. این توده یخی جدا شده که حدود ۲۰۰ متر ضخامت دارد، در کوتاه مدت با سرعت زیادی حرکت نخواهد کرد و چندان از منطقه فعلی خود دور نخواهد شد.

اما جریان‌های آب و باد احتمالا این توده عظیم را در نهایت به سمت شمال قطب جنوب هدایت می‌کند و در آن صورت این کوه یخی به مانعی برای کشتیرانی در آن منطقه تبدیل خواهد شد. گفته می‌شود توده یخی جدید از نظر بزرگی در میان ۱۰ کوه یخی است که تاکنون جدا و شناور شده‌اند. اما با بعضی از توده‌های بسیار عظیمی که تا کنون دیده شده، قابل مقایسه نیست.

۵۴۵۴

پایگاه خبری نهانه جدیدترین اخبار ایران و جهان - کلیه خبرها از منابع معتبر خبری جمع آوری شده است و نهانه مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. نهانه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


خبرعلمی: گرم شدن جهان کوه‌یخی یک تریلیون تنی را از قطب‌جنوب جدا کرد/ سرگردانی توده‌یخ با مساحت ۸برابر تهران!

گرم شدن جهان کوه‌یخی یک تریلیون تنی را از قطب‌جنوب جدا کرد/ سرگردانی توده‌یخ با مساحت ۸برابر تهران!

بیوگرافی نویسنده

خبرگزاری نهانه - کلیه خبرها از سایت های مجاز خبری جمع آوری شده است. این پایگاه خبری دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه

مشاهده تمامی 20373 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها