پایگاه خبری نهانه

» لزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه پزشکی

دوره بازرسی جوش درج آگهی رایگان تبریز کمپ سیستم وبلاگ دهی

لزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه پزشکی ۲۶ تیر ۱۳۹۶

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد:
لزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه پزشکی اخبار سلامت و جامعه:

به گزارش خبرنگار علمی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا، حسین وطن پور روز یکشنبه در همایش سراسری معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور افزود:
بر اساس چشم انداز توسعه بیست ساله کشور، در سال ۱۴۰۴ باید ۲۰۰ میلیارد دلار صادرات و تنها ۶۰۰ میلیون دلار واردات دارو داشته باشیم، همچنین با توجه به فهرست تحریمی که آمریکا علیه ایران منتشر کرده است، اهمیت پرداختن به این موضوع بیش از پیش نمایان می شود؛ موضوع سلامت هم در مباحث اقتصادی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و هم در دنیا حرف اول را می زند.
وی به نقش شرکت های دانش بنیان در این زمینه اشاره کرد و گفت: در زمینه دانش بنیان شدن شرکت ها مشکل داشتیم اما با مذاکراتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت، مشکلات تا حدودی رفع شد و تاکنون مشکل ۱۰ شرکت برای دانش بنیان شدن برطرف شده است.
وطن پور افزود: ۴۳۵ نفر از میان تمام اعضای هیات علمی در شرکت های دانش بنیان مشغول فعالیت هستند؛ این درحالی است که پنج هزار و ۱۰۰ فارغ التحصیل دکتری داریم؛ از این رو درصدد تغییر برخی شاخص ها هستیم، تعداد شرکت دانش بنیان نباید ملاک باشد بلکه تعداد تولیدات دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرد، همچنین در این زمینه نظارت و پیگیری حلقه مفقوده ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به توسعه پارک های علم و فناوری در ایران، ادامه داد: اقدامات لازم برای ایجاد یک پارک علم و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی ایران به پایان رسیده که امیدواریم امسال پذیرش داشته باشد، همچنین مجتمع های علمی و فناوری متعددی راه اندازی شده اند که صندوق معاونت علمی و فناوری در این زمینه سرمایه گذاری می کند.
رییس دفتر فناوری سلامت معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت تجاری کردن محصولات گفت: کمیته تجاری سازی محصولات را ایجاد کرده ایم؛ به این طریق فناوران با سرمایه گذاران به طور مستقیم روبه رو شده و می توانند برای تجاری کردن محصولات خود مذاکره کنند.
وی با تاکید بر بازنگری نقشه راه فناوری افزود: سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان بودجه به دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اختصاص یافت که برای فناوری اعتبار مناسبی نیست؛ با این حال سعی کردیم که همین میزان را به خوبی مدیریت کنیم، همچنین توانمندی دانشگاه ها را بر اساس فرصت ها شناسایی و قطب بندی کردیم و تلاش شد در خصوص فناوری برند داشته باشیم.
وطن پور ادامه داد: در طول سنوات گذشته تا سال ۱۳۹۴ حدود هزار میلیارد تومان از شرکت های دانش بنیان محصول خریداری کردیم و تا پایان سال جاری این مقدار باید به ۲ هزار میلیارد تومان برسد که تاکنون ۱۹ میلیارد تومان محصول از این شرکت ها خریداری شده است.
وی به سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۲ سرمایه گذاری این صندوق ۴٫۵ میلیارد تومان بود که اکنون به ۱۵ میلیارد تومان افزایش یافته است.
وطن پور با بیان اینکه درخصوص تولید پروتزهای عصبی نیز پیشرفت های خوبی داشته ایم، افزود: با این حال برخی از محصولات پزشکی در حوزه لیزر قاچاق است که تلاش می کنیم این میزان را کاهش دهیم.
وی با اشاره به اهمیت اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی نیز گفت: مصوب شده است که ۱۵ درصد فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی در شرکت های دانش بنیان جذب شوند.
همایش سراسری معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور امروز یکشنبه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و جمعی دیگر از مسئولان، در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
علمی ۹۰۱۴**۱۸۳۴
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور ** انتشار: ناهید شفیعی

انتهای پیام /*

پایگاه خبری نهانه جدیدترین اخبار ایران و جهان - کلیه خبرها از منابع معتبر خبری جمع آوری شده است و نهانه مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. نهانه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


خبر اجتماعی: لزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه پزشکی

لزوم تبدیل تولیدات علمی به محصول در حوزه پزشکی

۱۶ July 2017 | 7:38 pm

بیوگرافی نویسنده

خبرگزاری نهانه - کلیه خبرها از سایت های مجاز خبری جمع آوری شده است. این پایگاه خبری دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه

مشاهده تمامی 17417 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها