پایگاه خبری نهانه

» فردا آخرین فرصت تعیین دقیق جهت قبله درسال 96

دوره بازرسی جوش درج آگهی رایگان تبریز کمپ سیستم وبلاگ دهی

فردا آخرین فرصت تعیین دقیق جهت قبله درسال ۹۶ ۲۴ تیر ۱۳۹۶

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد:
فردا آخرین فرصت تعیین دقیق جهت قبله درسال ۹۶ اخبار دانش و فناوری:

مهندس ‘مسعود عتیقی’ در گفت و گو با خبرنگار علمی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا گفت:هفتم خرداد و ۲۵ تیر خورشید به هنگام ظهر بر مکه معظمه عمود می ‌تابد و هر ناظری روی زمین می ‌تواند با نگاه کردن به خورشید در آن لحظه جهت قبله را تعیین کند.
وی افزود: مطرح شدن روزهای هفتم خرداد و ۲۵ تیرماه برای تعیین قبله به این دلیل است که در این روزها تغییرات میل خورشید در بهار تا ۲۳٫۵ درجه میل شمالی است و با توجه به عرض جغرافیایی خانه کعبه یعنی ۲۱ درجه و ۲۵ دقیقه، در این روزها ۲بار میل خورشید با خانه خدا یکی شده و خورشید در هنگام رسیدن به نصف النهار محلی مکه (هنگام اذان ظهر مکه) درست در بالای خانه کعبه (سمت الراس آن) می رسد.
عتیقی ادامه داد: در این زمان برای تعیین دقیق جهت قبله کافی است یک شاخص و یا شاقول را دقیقا بر زمین عمود کرد و سایه آن را در ساعت خاصی از روز ۲۵ تیر علامت گذاری کرد؛ امتداد سایه به سمت خورشید سمت دقیق قبله در مکان مورد نظر شما است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص زمان مناسب برای تعیین دقیق جهت قبله در روز ۲۵تیر ۱۳۹۶ گفت: ساعت ۱۳:۵۷ دقیقه روز یکشنبه ۲۵ تیر که زمان اذان ظهر در مکه مکرمه است زمانی مناسب برای انجام این کار است.
عتیقی افزود: در این ساعت خورشید دقیقا عمود بر خانه خدا می تابد به نحوی که خانه کعبه سایه نخواهد داشت واگر در این لحظه در هر کجای کره زمین که خورشید در آسمان است به سمت خورشید قرار گیریم دقیقا به سمت قبله هستیم .
وی به مردم توصیه کرد ، با توجه به مخاطرات جدی نگاه کردن به تابش مستقیم خورشید در جریان تعیین جهت قبله در این روز خاص به هیچ عنوان به سمت خورشید مستقیم نگاه نکنند.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب گاه اینترنتی انجمن نجوم آماتوری ایران مراجعه کنند.
علمی**۲۰۳۸**۱۴۴۰
خبرنگار: درنا محمدیان** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

پایگاه خبری نهانه جدیدترین اخبار ایران و جهان - کلیه خبرها از منابع معتبر خبری جمع آوری شده است و نهانه مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. نهانه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


خبرعلمی: فردا آخرین فرصت تعیین دقیق جهت قبله درسال ۹۶

فردا آخرین فرصت تعیین دقیق جهت قبله درسال ۹۶

۱۵ July 2017 | 12:32 pm

بیوگرافی نویسنده

خبرگزاری نهانه - کلیه خبرها از سایت های مجاز خبری جمع آوری شده است. این پایگاه خبری دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه

مشاهده تمامی 17417 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها