پایگاه خبری نهانه

» خشکسالی،استان سمنان را در درازمدت به کانون گرد وغبار و ریزگرد تبدیل می کند

دوره بازرسی جوش درج آگهی رایگان تبریز کمپ سیستم وبلاگ دهی

خشکسالی،استان سمنان را در درازمدت به کانون گرد وغبار و ریزگرد تبدیل می کند ۲۵ تیر ۱۳۹۶

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد:
خشکسالی،استان سمنان را در درازمدت به کانون گرد وغبار و ریزگرد تبدیل می کند اخبار اقتصادی :

علینقی حیدریان روز یکشنبه در گفت و گو با گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا افزود : ۲۹ کانون فرسایش بادی در سمنان فعال است که اگر رویه اصولی و دقیق برای رفع این بحران صورت نگیرد در آینده اشاهد افزایش بیابانزایی و کاهش اراضی حاصلخیز در منطقه خواهیم بود.
وی تصریح کرد : هم اکنون بیابانزایی در برخی مناطق سمنان در دراز مدت، نسبت به ۳۰ سال گذشته بیش از ۲ برابر شده است اما باید برای رفع این چالش گام های مهمی باید برداشته شود.
وی یادآور شد : افزایش پوشش گیاهی در اراضی بیابانی سمنان مناسب ترین راه حل برای جلوگیری از بحران افزایش ریز گردها در برخی مناطق این استان پهناور ایران است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اضافه کرد : با وجود افزایش نیروی انسانی برای مراقبت از تاغزارهای سمنان اما همچنان شاهد قاچاق بی رویه این گونه ارزشمند در برخی مناطق بیابانی استان هستیم که برای رفع آن همکاری گسترده ای با دستگاه قضایی استان انجام شود.
حیدریان اظهارداشت : مناطق مختلف استان سمنان به دلیل شرایط ویژه اقلیمی، بادهای ویرانگر، نبود پوشش گیاهی مناسب از این بلای طبیعی در امان نبوده و فرسایش خاک در برخی مناطق به تدریج بر مناطق بیابانی افزوده و خاک های مستعد و حاصل‌خیز آن را کاهش می دهد.
وی با بیان این که فرسایش خاک سالانه حجم زیادی از خاک مزارع کشاورزی را از حاصلحیزی خارج می کند، گفت : از دست رفتن این خاک با ارزش ، علاوه بر تاثیر منفی که در کم شدن ظرفیت بهره وری اراضی دارد، مشکلات عدیده ای برای مردم و ساکنان مناطق دیگر پدید می آورد که از آن جمله می توان به بالا رفتن بار رسوبی رودخانه ها و آلودگی آن ها از نظر زیست محیطی برای آبزیان و پرشدن زودتر از موعد مخازن سدهای مخزنی و تخریب اراضی و تغییر شکل ظاهری مناطق و از بین بردن یکپارچگی زمین های کشاورزی اشاره کرد.
به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا، از ۹٫۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان، ۵۵ درصد را نواحی بیابانی و خشک، ۳۸٫۵ درصد را مراتع، ۲ درصد را اراضی کشاورزی و ۳٫۶ درصد را هم جنگل تشکیل می دهد.
از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، ۵۸ هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، ۱۵۰ هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و ۱۴۴ هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.
۷۳۳۹/۶۰۲۶
*خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد ** انتشار دهنده :جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا سمنان مراجعه کنید.

انتهای پیام /*

پایگاه خبری نهانه جدیدترین اخبار ایران و جهان - کلیه خبرها از منابع معتبر خبری جمع آوری شده است و نهانه مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. نهانه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


خبر اقتصاد : خشکسالی،استان سمنان را در درازمدت به کانون گرد وغبار و ریزگرد تبدیل می کند

خشکسالی،استان سمنان را در درازمدت به کانون گرد وغبار و ریزگرد تبدیل می کند

۱۶ July 2017 | 11:12 am

بیوگرافی نویسنده

خبرگزاری نهانه - کلیه خبرها از سایت های مجاز خبری جمع آوری شده است. این پایگاه خبری دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه

مشاهده تمامی 20745 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها