قائم‌مقام وزیر نیرو درمورد توان تولید داخل در صنعت برق گفت: صنعتگران داخلی خصوصا در عرصه برق از همان سال‌های بعد از انقلاب به خودباوری رسیدند و اکنون به شرایطی دست یافته‌اند که به‌طور میانگین بیشتر از ۹۵ درصد تجهیزات صنعت برق از تولید تا توزیع و تجهیزات، داخلی‌سازی شده است.

ستاری افزود: اکنون شرکت‌های ایرانی در بیش از ۳۰ کشور دنیا از جمله سریلانکا و تاجیکستان فعال و در این کشورها یا به صدور تجهیزات و خدمات فنی مهندسی یا اجرای برخی پروژه‌ها مشغول هستند. همچنین معاون وزیر نیرو در حوزه برق و انرژی با بیان اینکه تابستان سال آینده پیک مصرف برق از مرز ۵۷ هزار مگاوات عبور خواهد کرد و نسبت به سال ۹۶ از رشد ۵ درصدی برخوردار خواهد بود، گفت: برای عبور از پیک سال آینده ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید به مرور وارد مدار خواهد شد.

هوشنگ فلاحتیان در حاشیه این نمایشگاه درمورد اینکه چه اقداماتی برای گذر از پیک سال آینده در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: تمام نیروگاه‌ها تحت تعمیرات اساسی و دوره‌ای قرار گرفته‌اند و باید گفت که تمام طرح‌های توسعه‌ای لازم برای گذر از پیک سال ۱۳۹۷ در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد که از هم‌اکنون نیز به اجرا در آمده است. وی درخصوص دغدغه صنعت برق در دولت دوازدهم گفت: دغدغه صنعت برق و وزارت نیرو این است که بتوانیم به خودکفایی برسیم.

فلاحتیان گفت: در این عرصه، موفقیت‌های زیادی را به دست آوردیم، به‌طوری که باید گفت ایران جزو پنج کشور دنیاست که از صفر تا ۱۰۰ نیروگاه‌ها را می‌تواند در داخل کشور احداث کند. وی ادامه داد: علاوه بر این اقدامات، ایران می‌تواند ۱۰۰ درصد تجهیزات مورد نیاز داخل کشور را توسط متخصصان ایرانی احداث کند، پس صنعت برق دغدغه‌ای جز جلب رضایت عمومی ندارد.  

در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ۷۷۰ شرکت داخلی و خارجی حاضر شدند که امسال ۴۵۸ شرکت داخلی و بیش از ۳۱۰ شرکت خارجی از ۳۰ کشور مختلف آلمان، چین، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، فنلاند، لهستان، انگلستان، سوئد، امارات متحده عربی، سوریه و … حضور دارند.