اختصاص ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه اشتغال روستایی

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد:
اختصاص ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه اشتغال روستایی اخبار اقتصادی :

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا پیمان یوسفی آذر روز چهارشنبه در همایش فرصت ها و توانمندی های گیاهان دارویی منطقه سبزوار افزود: این اعتبار در قالب بسته های اشتغال فراگیر با کارمزد ۱۱ درصد به روستاییان پرداخت می شود که این اقدام با هدف توسعه اشتغال روستایی و رشد هسته های روستایی صورت می گیرد.
مجری طرح گیاهان دارویی گفت: منابع تسهیلات صندوق کارآفرینی امید با تسهیلات ۴ درصد تا سقف یکهزار میلیارد ریال برای هر طرح و همچنین ۱٫۵ میلیارد دلار دیگر با بهره ۶ درصد در حوزه کسب و کار گیاهان دارویی اختصاص یافته است.
وی با اشاره به جایگاه مناسب ایران از نظر ظرفیت اقلیمی و تنوع گونه ای در حوزه گیاهان دارویی، گفت: پارسال طرح ملی گیاهان دارویی تدوین شد که اکنون در سه محور در حال اجرا است و مرحله اول آن توجه به استاندارد بودن کاشت، داشت، برداشت و کاهش مصرف سموم و انتخاب بذر مناسب است تا در بازار های بین المللی جایگاه مناسبی به دست آوریم.
وی با بیان اینکه مراتع ظرفیت های بالایی در حوزه گیاهان دارویی دارند، عنوان کرد: احیای مراتع و توجه به گونه های گیاهان دارویی جایگاه ویژه ای دارد.
یوسفی آذر اظهار کرد: مرحله سوم، توجه به موضوع بازار است و از اساسی ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه توسعه صادرات، برندسازی محصولات گیاهی و حضور در بازارهای جهانی است.
وی ادامه داد: یکی از حلقه های بازار توسعه، توجه به بازارهای داخلی است تا با فرهنگ سازی، آموزش و توجه رسانه ها به این موضوع، علاقه مردم به مصرف گیاهان دارویی بیشتر شود.
مشاور وزیر یکی از مشکلات حوزه گیاهان دارویی را اصلاح سیستم ها در حوزه توزیع گیاهان دارویی دانست و گفت: باید فروشگاهای زنجیره ای سلامت و تحت نظارت در شهرهای کشور راه انداری شود تا مردم به محصولات سالم دسترسی داشته باشند.
وی اظهار کرد: سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار ارز از طریق گیاهان دارویی عاید کشور شد که بر اساس ظرفیت های کشور در زمینه داروهای گیاهی و برنامه ریزی لازم در طول برنامه ششم توسعه، پیش بینی می شود این رقم به ۲٫۵ میلیارد دلار افزایش یابد.
یوسفی آذر افزود: ۸۸ درصد محصول زعفران دنیا در ایران تولید می شود و این محصول گیاه ملی ایران لقب گرفته و حال آنکه تنها ۳۰۰ میلیون دلار درآمد آن سهم ایران و هشت میلیارد دلار عاید سایر کشورها می شود.
وی با بیان اینکه شهرستان سبزوار از قطب های تولید گیاهان دارویی کشور است افزود: با وجود شرکت های دانش بنیان در این زمینه و رشته طب سنتی، تشکیل اتحادیه تولید کنندگان گیاهان دارویی در سبزوار ضروری است.
وی ادامه داد: هم اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی در ایران وجود دارد که ۶۶ مورد آن کاشت، داشت و برداشت می شود.

** اختصاص ۱۱۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: امسال با همکاری مجلس و دولت ۱۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه گیاهان دارویی اختصاص یافته است.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: این اعتبار به افزایش کشت گیاهان دارویی، توسعه صنایع تبدیلی کمک خواهد کرد تا با جلوگیری از خام فروشی درآمد بیشتری عاید کشاورزان شود.
این نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از ظرفیت های منطقه سبزوار با توجه به کاهش منابع آبی و خشکسالی ها، توجه به کشت گیاهان دارویی است.
سبحانی فر با اشاره به تصمیم دولت و وزارت جهاد کشاورزی به تقسیم کشور به ۹ قطب گیاهان دارویی اظهار کرد: با توجه به ظرفیتهای سبزوار در این زمینه، بزودی این شهرستان به یکی از قطب های گیاهان دارویی تبدیل خواهد شد.
وی گفت: با وجود رشته طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، موافقت با ایجاد دانشکده طب سنتی در حال پیگیری است که با ایجاد آن، چرخه تکمیلی گیاهان دارویی در این منطقه کامل خواهد شد.
سبحانی فر با اشاره به ایجاد بازار گیاهان دارویی و مراکز خرید تضمینی محصولات کشاورزی افزود: راه اندازی مرکز خرید تضمینی محصول زعفران در سبزوار ضروری است.
دیگر نماینده مردم سبزوار نیز با اشاره به اینکه گیاهان دارویی در نسخه پزشکان جایگاهی ندارد، گفت: ایجاد داروخانه های گیاهی تخصصی با همکاری وزارت بهداشت سبب رونق بازار و تولید این گیاهان می شود.
حسین مقصودی افزود: در شهرستان سبزوار یک هزارو ۳۰۰ نوع گیاه دارویی وجود دارد که با توجه به این ظرفیت، این منطقه می تواند از قطب های تولید گیاهان دارویی کشور مطرح شود.
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز گفت: از ۱۵۶ هزار هکتار کشتزار این شهرستان، هفت هزار هکتار آن به کشت گیاهان دارویی اختصاص دارد.
منصور برغمدی با اشاره به اینکه زیره سبز، زعفران، گل محمدی، فلفل قرمز، نعنا، زرشک و چای ترش برخی از مهمترین گیاهان دارویی سبزوار است، افزود :۳۵۰ واحد عطاری داروهای گیاهی، سه شرکت دارای مجوز بازرگانی و ۴۰ مرکز مبادلات خام محصولات کشاورزی و گیاهی در سبزوار فعالیت دارند.
شهرستان سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.
خبرنگار: حمید دلاوری هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۸۱۴۵/۷۴۹۵/۵۱۳۲

انتهای پیام /*

پایگاه خبری نهانه جدیدترین اخبار ایران و جهان - کلیه خبرها از منابع معتبر خبری جمع آوری شده است و نهانه مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. نهانه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


خبر اقتصاد : اختصاص ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه اشتغال روستایی

اختصاص ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه اشتغال روستایی

۸ November 2017 | 9:25 pm

خبرگزاری نهانه

خبرگزاری نهانه - کلیه خبرها از سایت های مجاز خبری جمع آوری شده است. این پایگاه خبری دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *